nowości Domalux

3 argumenty przemawiające za olejowaniem podłóg

24 sierpnia 2015, 10:52

Olejowanie jest sprawdzonym sposobem wykończenia drewna, w tym podłóg drewnianych. Jest ciekawą alternatywą dla lakierowania i ługowania, a wielu ekspertów twierdzi nawet, że nie ma preparatu, który tak harmonizuje z drewnem i eksponuje jego naturalne walory. Prezentujemy zalety olejowania podłóg.

 

Posiadacze drewnianych podłóg nie są skazani jedynie na lakierowanie. Coraz bardziej popularne jest olejowanie, które wykonuje się przy pomocy olejów produkowanych na bazie wody i naturalnych olejów roślinnych. Na rynku dostępne są również środki zawierające rozpuszczalniki naturalne bądź syntetyczne. Niezależnie od receptury, trudno doszukiwać się wad oleju, które przysłaniałyby jego walory.

 

1. Atrakcyjny wygląd

Olej ma znaczącą przewagę nad innymi środkami, jeżeli chodzi o uzyskaną estetykę wyglądu. Nie tworzy na powierzchni posadzki powłoki, a jedynie zabezpiecza wnikając w jej głąb, dzięki czemu podłoga zachowuje bardzo naturalny wygląd. W efekcie olejowania podkreślamy piękno drewna zachowując jego oryginalny wygląd i strukturę, a podłoga sprawia wrażenie matowej, z lekkim połyskiem. Dzięki temu każde pomieszczenie zyskuje szyk i elegancję, jest przytulne i ciepłe w odbiorze.

 

2. Wyjątkowe wrażenie

Podłogi olejowane polecane są do pomieszczeń o różnych funkcjach i stopniu intensywności użytkowania, a szczególnie do pokoi dziecięcych, pokoi dziennych, salonów, pomieszczeń biurowych. Są przyjemne w dotyku, bez efektu poślizgu, nie elektryzują się i nie absorbują kurzu. Wszelkie zadrapania i rysy na powierzchni posadzki pokrytej olejem są mniej widoczne niż na pokrytej lakierem, ponadto, wszelkie ubytki powstałe w trakcie eksploatacji można zniwelować dzięki odpowiedniej pielęgnacji.

Olejowane podłogi "starzeją się" w naturalny i efektowny sposób, co jeszcze dodaje uroku takiemu wykończeniu.

 

3. Bezproblemowe użytkowanie

Olej może równie skutecznie zabezpieczać drewno jak lakier, jednak, aby tak było, zastosowany środek musi być odpowiedniej klasy i jakości jak nowy produkt Olej do podłóg Domalux Professional – tłumaczy Aldona Słapa-Nowacka, Brand Manager marki Domalux, PPG Deco Polska. – Dzięki temu, że produkt nie tworzy powłoki tylko impregnuje i wzmacnia strukturę, pozwala oddychać i pracować drewnu, co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach o zmiennej wilgotności lub na posadzkach z ogrzewaniem podłogowym. Z tego względu olejowanie polecane jest również na posadzkach w kuchni i łazience. Tak jak każda podłoga wymaga pielęgnacji, a po pewnym czasie także renowacji – dodaje Aldona Słapa-Nowacka. Warto dodać, że o podłogę wykończoną olejem należy dbać z większą troską niż o podłogę lakierowaną tj. częściej i przy użyciu dedykowanych środków. Zaletą wykończenia drewna olejem jest to, że można regenerować ją samodzielnie i miejscowo, bez przeprowadzania renowacji polegającej na szlifowaniu do surowego drewna i nakładaniu całego sytemu od nowa, jak wykonuje się to w przypadku lakierów parkietowych.

Tagi