nowości Domalux

Lakierowanie parkietów, linii i pól na salach sportowych

15 września 2015, 11:55

Sale rekreacyjne przeznaczone do uprawiania różnych dyscyplin sportowych muszą spełniać wiele wymogów dotyczących bezpieczeństwa, funkcjonalności oraz wytrzymałości i łatwości utrzymania ich w czystości. Naturalne właściwości podłóg drewnianych zwiększy i zachowa odpowiednio dobrany system lakierniczy składający się z kompatybilnych ze sobą wyrobów: lakieru, podkładu oraz emalii do malowania linii i pól wytyczających grę. Radzimy, jak krok po kroku zrealizować prace na sali sportowej z wykorzystaniem wszystkich produktów.

Spójna technologia Systemu Domalux

Zastosowane na sali sportowej produkty muszą być odporne na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne oraz być antypoślizgowe, a także spełniać kryteria w zakresie np. odbicia zwierciadlanego. Komfort użytkowania podłogi sportowej jest gwarantowany dzięki spełnieniu przez nie norm DIN 18032–2 lub EN–PN 14–904 dotyczących podłóg sportowych. Produktem w ofercie marki Domalux Professional, który jest dedykowany nowoczesnym, drewnianym posadzkom sportowym i spełnia wspomniane kryteria jest lakier Domalux Professional Poliuretan Aqua 2S (wersja połysk, półmat) przystosowany do lakierowania powierzchni narażonych na intensywne użytkowanie. Jest to techniczny, wysokojakościowy produkt pozwalający użytkować parkiet w bezpieczny sposób. Na co więc zwrócić uwagę podczas aplikacji tego produktu? Przede wszystkim na zgodną z zaleceniami producenta aplikację, adekwatny do zamierzonego efektu dobór produktu oraz łączenie go z odpowiednim podkładem oraz kompatybilną emalią do malowania pól i linii wytyczających pola gry.

Wybór systemu

System lakierniczy Domalux Professional (system wodorozcieńczalny) tworzy spójną technologię i kompatybilne ze sobą wyroby. W jego skład wchodzą: Lakier Domalux Professional Poliuretan Aqua 2S, Podkład odcinający AL. lub Podkład Akrylowy Aqua i Emalia Akrylowa Dekoral Professional (emalie dostępne są w różnych kolorach w systemie kolorowania Color PRO, także tych rekomendowanych, zgodnych z przeznaczeniem sali sportowej, określonych wzornikiem RAL). Dobór podkładu należy uzależnić od tego czy prace lakiernicze będą realizowane na nowej podłodze czy już eksploatowanej (renowacja podłogi).

Należy pamiętać, że przed zastosowaniem dwuskładnikowego wodorozcieńczalnego lakieru poliuretanowego trzeba wymieszać go z utwardzaczem.

Właściwy przebieg prac

Prace należy rozpocząć od oględzin, które pozwolą dopasować zakres prac, produkty oraz zaplanować przebieg remontu.

W przypadku renowacji, należy usunąć stare powłoki zabezpieczające poprzez szlifowanie do surowego drewna, czego efektem jest usunięcie wszelkich nieczystości, starych powłok i przygotowanie parkietu do lakierowania. Zwykle realizuje się szlifowanie wyrównawcze, wygładzające i wykańczające. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie równej i jednolitej powierzchni. Po pracach cykliniarskich trzeba dokładnie oczyścić powierzchnię z wszelkich zabrudzeń w postaci zalegającego kurzu i pyłu. Staranne odkurzanie, przetarcie podłogi mopem oraz ściereczkami antystatycznymi pozwala pozbyć się luźnych drobin, które mogłyby powodować problemy podczas prac lakierniczych. Kolejnym krokiem gwarantującym poprawność wykonania renowacji parkietu czy zabezpieczenie nowej posadzki jest zapewnienie optymalnych warunków stosowania lakierów (wilgotność między 40 – 65% i temperatura powietrza w granicach 15 – 25°C).

Następnym etapem prac jest lakierowanie. W przypadku renowacji, jako pierwszą powłokę, zaleca się zastosować Podkład Odcinający AL. (nanosimy 1-krotnie wałkiem 100 ml/m2), który odcina pozostałości past i wosków znajdujące się w szczelinach pomiędzy elementami posadzki oraz resztki środków znajdujące się w drewnie (podkład nanosimy wałkiem). Ponadto, podkład zamyka pory drewna i stabilizuje jego luźne cząstki, zapewnia bardzo dobrą przyczepność lakierów nawierzchniowych oraz zwiększa ich wydajność. Jeżeli jednak zabezpieczamy nową podłogę, pierwszą powłokę uzyskujemy dzięki Podkładowi Akrylowemu Aqua (nanosimy 1-krotnie wałkiem 100 ml/m2). Po aplikacji podkładu przystępujemy malowania na kolor różnego rodzaju pól boiskowych (np.: trumny na boiskach do gry w koszykówkę, loga sponsorów itp.) w tym celu należy nanieść za pomocą wałka, dwie warstwy Emalii Akrylowej Dekoral Professional. Po 24 godz. od ich wymalowania, przystępujemy do aplikacji lakieru nawierzchniowego Poliuretan Aqua 2S półmat lub połysk. Należy nałożyć dwie warstwy lakiernicze (jednorazowy nakład wałkiem 100–120 ml/ m2) w odstępie około 8 godz.. Następnie zaleca się wykonanie szlifu międzywarstwowego papierem ściernym/siatką o gradacji 120–150 dla wersji półmat i 180–220 dla wersji połysk. Po tym zabiegu należy dokładnie posprzątać podłogę. Kolejnym etapem jest wymalowanie linii boiskowych za pomocą wcześniej wykorzystanej emalii (nanosimy 2 warstwy). Prace kończy jednokrotne naniesienie lakieru Poliuretan Aqua 2S (nakład 100–120 ml/m2), na całą powierzchnię.

Tak przeprowadzona renowacja parkietu pozwala uzyskać powierzchnię przystosowaną do bezpiecznego uprawiania różnych dyscyplin sportowych.

Ważne jest to, że polakierowane powierzchnie można delikatnie eksploatować po upływie 3 dni, przy czym pełne użytkowanie można wprowadzić po 7 dniach, kiedy powłoki uzyskają pełną wytrzymałość mechaniczną.

Ponadto lakierowana podłoga drewniana wymaga odpowiedniej dbałości, to znaczy regularnej konserwacji i pielęgnacji. W celu zadbania o jej świetność należy ją oczyszczać wodą z dodatkiem dedykowanego środka np. preparatu pielęgnacyjnego, konserwacyjnego, bądź czyszczącego do lakierowanych podłóg. Dzięki temu osiągniemy ostateczny, zamierzony efekt.

Wykorzystanie systemu tj. wysokojakościowych produktów, a także środków do czyszczenia i pielęgnacji, pozwoli użytkować parkiet w bezpieczny sposób i przy wykorzystaniu pełnych możliwości, nawet przez kilka kolejnych pokoleń.

Tagi