Kosmetyki nie tylko dla kobiet

14 grudnia 2016, 12:25

Podłoga jest jak kobieta dużo znosi, wiele wybacza i… lubi kosmetyki. Czas świątecznych porządków to jedna z lepszych okazji w roku do tego, aby poświęcić trochę więcej uwagi drewnianej posadzce. Czy wiesz, czego potrzebuje Twoja podłoga?

Natura musi być zadbana

Wybór oleju, jako środka zabezpieczającego drewnianą podłogę, gwarantuje, że nie straci ona swoich właściwości. Jest naturalnie przyjemna w dotyku, a olej delikatnie podkreśla jej usłojenie. Niestety, taka podłoga – łatwiej niż lakierowana – szybciej się brudzi. Jednocześnie nie są na niej widoczne zarysowania i jest mniej śliska niż podłoga, na której położone są warstwy lakieru. Ze względu na różnice widoczne gołym okiem – warto zastanowić się, jaki środek czyszczący i konserwujący powinien zostać wybrany do takiego rodzaju podłogi.

Mydło do podkreślenia rysunku

Specjalistycznym środkiem do podłóg stosowanym wewnątrz pomieszczeń jest mydło. Dzięki takim składnikom jak: naturalne woski czy oleje, idealnie sprawdza się do ochrony, pielęgnacji i konserwacji parkietów, desek, schodów, a także drzwi. Preparat dostępny jest w formie koncentratu, co oznacza, że należy go rozcieńczyć z wodą przed użyciem. Zalecane proporcje to 1:40. ­ Aby uzyskać jak najbardziej optymalny efekt, podłoga powinna być myta wzdłuż usłojenia, co podkreśla jej naturalny rysunek i nie pozostawia przy tym smug. W celu trwałej i skutecznej ochrony zaleca się używanie „Mydła do pielęgnacji podłóg olejowanych” marki Dekoral Professional raz w tygodniu. – komentuje Aneta Jarosz-Pałach Brand Managers Leader firmy PPG Deco Polska.

Zmywacz do brudnej roboty

W przypadku większych zabrudzeń i uporczywych plam odpowiednim wyborem jest „Zmywacz do podłóg olejowanych”. To silny środek czyszczący, który gruntownie odtłuszcza czyszczoną powierzchnię. – Zmywacz marki Domalux Professional stosuje się na wosk olejny, olej do parkietu i olej utwardzany za pomocą promieni UV. Jest wodorozcieńczalny w proporcjach 1:10. W przypadku powierzchni trudnej do zmycia (plamy, zabrudzenia) można użyć bardziej skoncentrowanego roztworu – tłumaczy Aneta Jarosz-Pałach. Jak dodaje, po takim zabiegu podłoga lub inne drewniane elementy w mieszkaniu powinny zostać raz jeszcze zaolejowane, z zachowaniem co najmniej 12 godzinnej przerwy.